Ochrana zboží

Jak lze zboží chránit ?

Možnosti ochrany zboží

 1. Elektronické systémy ochrany zboží (EAS) – zboží označené viditelnými nebo skrytými bezpečnostními prvky vyhlásí poplach u východu, pokud není zboží zaplaceno.
  Lze rozšířit o aktivní prvky, které způsobí poplach už na prodejně při pokusu o odstranění bezpečnostního prvku ze zboží.
 2. Smyčkové kabelové systémy – každý kus zboží je spojen kabelem s poplachovou ústřednou – přerušení či vytržení kabelu způsobí poplach ihned v místě vystavení zboží.
 3. Kamerové systémy – viditelné a skryté kamery umožní včasné sledování podezřelých osob a poskytne důkazní materiál pro policii.
 4. Dohledová zrcadla umožňují dobrý přehled nad nepřehlednou částí prodejny nebo u pokladen.
 5. Vstupní turnikety, zábradlí a pokladní zábrany omezují průchod s ukradeným zbožím jinudy než východem.
 6. Robustní mechanické zámky a lanka jsou vhodné pro zabezpečení např. notebooků.
 7. Školení personálu prodejny (triky zlodějů a jak se proti nim bránit) umožní spolu s technickými prostředky dosáhnout požadovaného stavu – tedy podstatné snížení celkového objemu krádeží.

Princip funkce systému ochrany zboží pomocí detekčních bran u východu a bezpečnostních prvků na zboží

 1. Zboží v prodejně je opatřeno viditelnými nebo skrytými bezpečnostními prvky.
  Bezpečnostní prvky jsou určeny pro jednorázové použití (viditelné a skryté samolepící etikety a štítky) nebo pro opakované použití (pevné plastové etikety, aktivní visačky, spidery, speciální safery).
 2. Pokud zákazník zboží řádně zaplatí, jsou v prostoru pokladny jednorázové etikety deaktivovány a prvky pro opakované použití ze zboží sejmuty.
 3. Pokud zákazník zboží nezaplatí, detekční brány umístěné u východu vyhlásí zvukový a světelný poplach a mohou zároveň spustit další systémy
  (signál ochrance prodejny, spuštění kamerového záznamu, blokování dveří).